CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Toprak Kayması, Bitcoin Madencilik Çiftliklerini Yuttu

kripto para haber coinajans

Temsili fotoğraf

Çin’de yağışlı mevsimin ucuz enerjiye erişimin artması gibi olumlu yönlerinin yanında sel felaketinin madencilik tesislerine zarar vermesi gibi olumsuz yönleri de var.

Hatırlayanların bileceği üzere, hem 2018 hem de geçen yıl Çin’deki yoğun yağışların ardından meydana gelen taşkınlar Bitcoin madenciliği yapan işletmeleri vurmuştu. Selde sürüklenen binlerce madencilik cihazı, tamirleri bile mümkün olamayacak derecede kullanılamaz hale gelmişlerdi.

2020’de de aynı manzaralar

2020 yılının bu dönemlerinde Çin’in madenciliğin yoğun olarak yapıldığı bölgeleri yine yağışın etkisi altında ve her sene görülen manzaralara bu sene de yenileri eklendi.

Ülkeden gelen son bilgilere göre dün Sichuan eyaletindeki bir şehirde oluşan toprak kayması, birkaç madencilik çiftliğinde ağır tahribatlar yarattı. İnsan hayatının tehlikede olduğu bölgeden 20 binden fazla kişinin tahliye edildiği, iki kişinin ise kayıp olduğu belirtiliyor. Bu bölgede yağışın şiddetinin ve yol açtığı zararın geçmiş yıllara göre daha kötü olduğu ifade ediliyor.

Çin, Bitcoin madenciliğinde en büyük paya sahip olan ülke. Dünya çapındaki Bitcoin madenciliği operasyonlarında Çin’in payının yüzde 60 olduğu tahmin ediliyor. Çin’in Sichuan eyaleti ise soğuk bir iklime ve ucuz elektrik kaynaklarına sahip olması nedeniyle Bitcoin madenciliği şirketlerinin yoğun olarak faaliyet yürüttüğü bir bölge.

Geçtiğimiz yıl Sichuan’da oluşan taşkınlar ve tesislerin zarar görmesi Bitcoin’in hash rate’i üzerinde de etkisini göstermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

27 Aralık 2019: Kripto para piyasalarında son durum

Coin Ajans

Her Kafadan Ayrı Ses: Bitcoin Yükselecek mi, Düşecek mi?

Coin Ajans

Bitcoin’de SegWit’ten sonraki en büyük değişim için önemli adım

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası