CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_googlenews

Korona Salgını uzarsa Kasım 2020’deki ABD Başkanlık seçimlerinin iptali ya da ertelenmesi gündeme gelebilir. Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?


Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

ABD, Kasım 2020’de yeni dönem başkanlarını seçmek için sandığa gidecek. Cumhuriyetçilerin adayı hali hazırdaki Başkan, Donald Trump. Demokratların adayı ise kuvvetle muhtemelen Joe Biden olacak. Biden, ABD eski Başkanı Barack Obama’nın yardımcısı konumundaydı.

ABD Başkanı Trump, seçildiği günden beri geçmiş ABD başkanlarından farklı bir profil çizdi. Trump’ın ani kararları, beklenmedik bir tweet’i ya da uluslararası arenalarda kırdığı potlarla kendi danışmanlarını ve bürokratlarını bile şaşkına çevirerek zor durumda bıraktı. Trump, başkanlığı boyunca genelde ön görülemez bir profil çizdi. Şimdilerde ABD ve tüm dünya ülkeleri, Korona Salgını ile mücadele ediyor. ABD’deki New York ve San Francisco gibi birçok kent merkezinde salgından dolayı sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Yani ABD’de tam bir tecrit uygulanıyor. Bu arada Kasım 2020 seçimlerine ise 7 ay gibi kısa bir süre kaldı. Yaşanan süreç akıllara ise ister istemez seçimler zamanında yapılabilecek mi sorusunu getiriyor.

koinmedya_brave

Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi?

Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon (1969-1974), ekonomik ve politik anlamda çok zor bir dönemde başkanlık yaptı. Vietnam Savaşı, Afrikan-Amerikan ayaklanmaları ve Water-Gate skandalı gibi birçok olay, Nixon dönemine damga vurdu. Bu süreçte belki de Nixon’un da hiç istemeyeceği bir söylenti, ABD gündemini işgal etti. Bu söylentiye göre Nixon, seçimleri iptal edecekti. Bu söylentilerin ardından hem Cumhuriyetçi Parti içerisinde hem de Demokratlar arasında Nixon aleyhinde güçlü bir muhalefet oluştu. Nixon, en sonunda Water Gate skandalı yüzünden istifa etmek zorunda kaldı. Bu arada Nixon, istifa eden ilk ABD Başkanı oldu. Seçimin iptal edileceği söylentisi Nixon’u zor durumda bıraktı.

Trump Başkanlık seçimlerini iptal edebilir mi? Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

Benzer bir söylenti şu aralar ABD Başkanı Trump hakkında da oluşmaya ve dillendirilmeye başlandı. Korona Salgınının etkisinin devam etmesi durumunda doğal olarak başkanlık seçimlerini erteleme gündeme gelebilir. Zira New York Valisinin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre salgın, 4 ila 9 ay süre içerisinde etkili olabilir. Salgın etkisi devam ederken yapılacak bir seçimde ABD’lilerin seçime katılımı çok düşük olacaktır.

Lütfen Bkz: New York Valisinin son açıklamaları Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Korona Krizinin olumsuz etkileri üzerine gelen bir seçim, sadece Trump’ın değil hiçbir liderin isteyeceği uygun bir zamanlama değil. Ancak seçimin ertelenmesinin gündeme gelmesi, Başkan Trump aleyhinde bir muhalefetin oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda Trump’ın olası seçimi erteleme niyeti ve demokrasiye olan inancı bu muhalif grup tarafından sorgulanacaktır.

Kasım 2020’de ABD kaynaklı olası bir politik kriz, zaten kırılgan olan küresel ekonomiyi de olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle bir süreçte Bitcoin seçim iptalinden nasıl etkilenir?

Lütfen Bkz: Bitcoin altın ve SandP 500 arasındaki ilişkiye bu açıdan baktınız mı?

Bitcoin, Korona Salgınına kadar geleneksel finansal piyasalardan ayrışıyordu. Yani SandP 500, Dow Jones ve Nasdaq gibi göstergeler çakılırken Bitcoin’in değeri artıyordu. Korona Salgınının neden olduğu panik etkisi ile Bitcoin dahil tüm finansal varlıklar değer kaybetti.

FED’in sınırsız nicel genişleme ve sıfır faiz politikasının üzerine Kasım 2020’de yaşanacak olası bir politik kriz, ABD finansal piyasalarını olumsuz etkilerken Bitcoin ve kripto paralar lehine bir ortam oluşturabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin patlamaya hazır bomba gibi: BTC long pozisyonları yüzde 12 ile yeni ATH’ye gidiyor

Coin Ajans

Kraken Yöneticisi: “Bitcoin 2021’de 100.000 Doları Hedefliyor”

Bitcoin piyasaları için 2 güzel haber! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası