CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Türkiye’nin Bitcoin madenciliğindeki payı belli oldu: İşte rakamlar

kripto para haber coinajans

İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi işletme okulundaki bir araştırma enstitüsü olan Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF), farklı ülkelerde aylık ortalama Bitcoin hash rate dağılımını gösteren interaktif bir harita yayınladı.

Hash rate, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücü olarak ifade edilebilir. Bir ülkenin hash rate verisi, o ülkenin Bitcoin madenciliğine ne ölçüde katılım sağladığını gösterir.

Haritadaki veriler, Bitcoin madencilik havuzları BTC.com, Poolin ve ViaBTC’nin paylaştığı IP adreslerinden elde edilen coğrafi konum verileriyle sağlanıyor. Bu üç havuz, toplam hash rate’in yüzde 37’sini temsil ediyor. Dolayısıyla kesin değil, yaklaşık bir veri sunuluyor.

Aslan payı, açık ara Çin’de

Haritaya göre, Bitcoin madenciliğindeki aslan payı, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Çin’e ait. Çin, hash rate’in yüzde 65’inden fazlasını tek başına oluşturuyor. Çin’in ardından yüzde 7.24 ile Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Onu ise sırasıyla yüzde 6.90 ve yüzde 6.17 ile Rusya ve Kazakistan izliyor. Malezya ve İran, yüzde 4.33 ile yüzde 3.82’lik paylarla beşinci ve altıncı sırada. Diğer tüm ülkelerin payları yüzde 1’in altında. İlk 10 ise şöyle:

  1. Çin: %65.08
  2. ABD: %7.24
  3. Rusya: %6.90
  4. Kazakistan: %6.17
  5. Malezya: %4.33
  6. İran: %3.82
  7. Kanada: %0.82
  8. Almanya: %0.56
  9. Norveç: %0.48
  10. Venezuela: %0.42

Türkiye’nin Bitcoin madenciliğindeki konumu

Türkiye’nin toplam hash rate’teki aylık ortalama payı, yüzde 0.03 olarak belirtiliyor. Komşularımız Gürcistan’da bu oran yüzde 0.13, Bulgaristan’da yüzde 0.01 ve Yunanistan’da yüzde 0.02.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Elon Musk tweet attı, Dogecoin (DOGE) yine yükseldi

Siber saldırganlar kripto malware yaymak için Youtube’u kullanıyor

Coin Ajans

Yeni IEO söylentileri eşliğinde BNB coin yükselmeye hazır! Hedef kaç dolar? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası