CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Ünlü Milyarder Bitcoin Adaptasyonuna Yardımcı Olacak Gelişmeyi Açıkladı

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Galaxy Digital CEO’su ve 2007-2008 yıllarında Forbes tarafından milyarder seçilen Mike Novogratz, dijital euro’nun Bitcoin’i tehdit edeceğine inanmıyor.

22 Eylül tarihli tweet’ine göre ksine, kendi dijital para birimini çıkarma olasılığı bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB), BTC ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesine yardımcı olabilir.

Nakit yerine geçmiyor

ECB Başkanı Christine Lagarde, 21 Eylül konuşmasında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma konusuna değindi. Bu aşamada ECB hala dijital para birimi çıkarma fikrini araştırıyor ve bununla ilgili temel zorlukları dikkatlice değerlendiriyor:

“Bir dijital euro sunmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz. Dijital bir euro, nakit paranın benzeri değil, tamamlayıcısı olabilir. Özel dijital para birimlerine bir alternatif sağlayabilir ve egemen paranın Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalmasını sağlayabilir.”

Lagarde, dijital euro’yu nihai ikamesi değil, sadece nakit paranın bir “tamamlayıcısı” olarak tanımlıyor. Bitcoin gibi yaygın olarak kullanılan bir kripto para biriminin egemen paranın yerini almamasını sağlayacaktır.

Dijital, Bitcoin gibi “kıt” bir varlık anlamına gelmiyor

Novogratz, ECB’nin sınırsız miktarda para basarak dijital euro ile eski hallerine geri döneceğini öne sürüyor. Bu noktada, lansmanı hala havada olan CBDC’nin tasarımı hakkında çok az bilgi mevcut. Teorik olarak merkez bankası çıkarılan paranın miktarını bir hevesle değiştirebilecek.

Avrupa Birliği’nin karşı karşıya kaldığı benzeri görülmemiş kriz nedeniyle ECB, Haziran ayında acil durum varlık satın alma programını ikiye katlamıştı. Bloomberg verilerine göre bilançosu bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 6,5 milyon euro’ya ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin TOP 50 altcoinin yüzde 85’inden daha iyi performans gösterdi

Coin Ajans

Devasa Bitcoin Balinasının Hesabının Gizemi Çözüldü!

Kraken Yöneticisinden İlginç Bitcoin Yorumu!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası