CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Ünlü yatırımcı 3 kez kaybettiği parasını nasıl geri kazandı?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Bu yazımda, kripto para piyasasının tecrübeli yatırımcılarından Scott Melker’in piyasalarda edindiği tecrübelerden kesitler sunmaya çalışacağım. Ünlü yatırımcı 3 kez kaybettiği parasını her defasında nasıl geri almış hep birlikte öğrenelim.


Ünlü yatırımcı 3 kez dibi gördü

Texas West Capital’da bir kripto tüccarı ve yatırımcısı olan Scott Melker, Twitter’da 56 binin üzerindeki takipçisine şimdiye kadar kripto para piyasasından edindiği tecrübeleri aktardı. Kayıplarının hepsini geleneksel piyasalarda tecrübe ettiğini belirten kulağı kesik yatırımcı, çıkardığı derslerin yeni kripto para yatırımcılarının kulağına küpe olmasını istedi. (Yeni Kripto Para Yatırımcılarının Yaptığı En Büyük 10 Hata)

İlk iflasını 2001 yılında mezuniyetinden sonra yaşayan Melker, biriktirdiği bütün parasının yanında borç alarak aldığı fon büyük bir değer kaybı yaşamış.  Melker, aldığı fonu biriken faturalarını ödemek için yüzde 40 zarar ile satmak zorunda kalmış.

2006’ya kadar kalan borçlarını ödemeye çalışan Melker, bu yükten Japonya’ya yaptığı bir tur organizasyonu sayesinde kurtulmuş. Melker’in bu tecrübeden çıkardığı ders: “Yatırım için ayırdığınız paraya yakın zamanda ihtiyacınız olacaksa, bu paranın bir kısmını en azından birkaç aylık faturalarınızı ödemek için kenara koyun!”

“ Başkaları açgözlü iken kork…

Melker’in ikinci iflas tecrübesi, 2007 yılında en yüksek seviyesine çıkan Amerikan borsalarının 2009’de dibi gördüğü zamana denk geliyor. Küresel finans krizinde ABD piyasaları Dow Jones Sanayi Endeksine göre yüzde 54’ün üzerinde bir düşüş yaşadı. Bu süreçte Melker’in kaybı ise yüzde 80’in üzerindeydi.

Krizin kendisini en güvende hissettiği ve ayaklarının yere en sağlam bastığı anda geldiğini hatırlatan Melker, yaşadığı kayba rağmen satış yapmadığını belirtti. Hatta, her şeyi göze alarak daha fazla parayı piyasaya sürdüğünü ve sonuçta krizden kendi imkanları ile çıktığını söyledi.

Warren Buffett’ın “ Başkaları açgözlü olduğunda kork ve geride dur; Başkaları korkuttuğunda sen açgözlü ol!” sözüne atıfta bulunan Melker, 2009 iflasından bu şekilde kurtulduğunu söyledi. Melker’e göre korku ve açgözlülük endeksi dibi gördüğü zaman piyasa yükseliş trendine başlar.

Melker’in son iflas tecrübesi ise 2011 yılında bütün parasını yatırdığı görece riskli bir senedi olan ARYx Therapeutics ile gerçekleşmiş. 6 dolardan aldığı hisseler kısa süre içinde en dip seviyeyi görmüş. Bu tecrübeden sonra 1 yılı aşkın süre hiçbir ticari faaliyet bulaşmayan Melker, yeni kripto yatırımcılarına bütün paranızı bir hisse senedine bağlamayın uyarısında bulunuyor.

Ünlü yatırımcı 3 kez kaybettiği parasını her defasında geri almış. Scott Melker, şimdi tecrübelerini twitter üzerinden ve yeni yazmaya başladığı kendisine ait “The Wolf’s Den” adlı sayfadan paylaşıyor. Melker, tek amacının insanların kendisi gibi aynı hatalara düşmelerini önlemek olduğunu ifade ediyor.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Bitcoin Gold ağını ele geçirme girişimi ve borsalara acil çağrı

Binance ağında devrimsel güncelleme

Coin Ajans

Kripto Para Malware Geliştiricilerine 20 Yıl Hapis!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası