CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Uzmanlar tartışıyor – Ripple geleceği nasıl olacak? TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

Kripto uzmanları ve XRP yatırımcıları en büyük 4. kripto varlık hakkındaki düşüncelerini ve endişelerini dile getiriyorlar. Ripple geleceği parlak bir şirket mi? Yerel tokeni XRP ne olacak?


Ripple geleceği nasıl olacak?

Şubat ortalarında 0.344$’a doğru gerçekleşen kısa bir fiyat artışından sonra, Ripple’nin yerel kripto para birimi düşüş döngüsünden bir türlü kurtulamadı.

Piyasa değeri bakımından dördüncü sırada yer alan dijital varlık, 2020’de yaklaşık %5’lik bir yatırım getirisi elde etti. (Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ise 0.20 dolar civarında işlem görüyor.)

XRP’deki bu artış, yaklaşık %32’lik bir kazanım gören Bitcoin ve yıllık yatırım getirisi %101 olan Ethereum’a kıyasla oldukça az.

koinmedya_brave

Ripple yatırımcıları, 2018’den bu yana şirketin eylemleri ve bunların, XRP fiyatı üzerindeki etkileri ile ilgili endişelerini sıkça dile getirirken; şirket teknolojisi ve ortaklıkları ile gelecekte finans sektöründe çok önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor.

Peki gerçekten de Ripple geleceği teknolojisiyle şekillendirebilir mi?

Ripple ve XRP endişeler bitmiyor

Ripple en çok, emanet hesaplarda tuttuğu tokenler yüzünden eleştiriliyor. San Francisco merkezli blockchain şirketi, toplam XRP arzının yarısından fazlasını elinde bulunduruyor. Ve birden fazla platformda, kripto para biriminin benimsenmesi için piyasaya sık sık yüksek miktarda token sürüyor.

XRP fiyatı ile ilgili tartışmalar devam ederken; bir Reddit kullanıcısı, şirketin bu mesele hakkında endişelenip endişelenmediğini sordu ve Ripple geleceği hakkında şöyle bir yorumda bulundu. 

koinmedya_brave

“Geçen yıl Ripple ve MoneyGram arasında yapılan anlaşma, ezberleri bozdu ve Libra’dan daha çok konuşuldu. Yıllar önce Brad Garlinghouse, sınır ötesi ödemelere odaklandı. Şimdi sırada, beş yıllık bir hedefle merkezsiz borsalar var.

Peki onlarca banka, XRP’yi kullanacak mı? 40 ülkede 300’den fazla müşteri? Neyin müşterileri? Ne için para veriyorlar? Açıklama var mı? Bana göre Ripple amaçsız. Harika bir ürüne sahip ama bunun için işe yarar bir şey bulmaya çalışıyor gibi. ”

Bu arada MoneyGram, XRP’yi daha hızlı ve daha ucuz ödemeler için çeşitli ODL (İsteğe Bağlı Likidite) koridorlarında kullanan, Ripple’nin en büyük ortaklarından biri olarak biliniyor.

ripple geleceği Uzmanlar tartışıyor - Ripple geleceği nasıl olacak?

Ancak milyarder kripto yatırımcısı John McAfee, Ripple’nin tokeni XRPnin, MoneyGram tarafından gerçekte kullanılmadığını söyleyerek, değersiz bir para birimi olduğunu iddia ediyor.

Bazı Reddit katılımcıları ise, daha net düzenlemeler yapmadığı için, suçu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna yüklüyor. Ripple’nin devam eden, kayıt dışı menkul kıymet tokeni satma davaları ile başının dertte olduğunu söylüyorlar.

Ancak birçoğu, regülasyonlara ilişkin faktörlerin, XRP’nin başarılı olmasını engellediği yönündeki iddiaları pek gerçekçi bulmuyor. Ve Ripple’nin XRP destekli sınır ötesi ödeme ürünü On-Demand Liquidity’nin, düzenlemelerin net olduğu bölgelerde hâlâ kendini katılayamadığını savunuyor.

“Regülasyonlar konusunda netliğe sahip ülkelerdeki bankalar ve finansal kurumlar, ODL’ye dahil olmak için hala acele etmiyorlar. Aslında hiç kimse ODL ile gerçekten ilgilenmiyor.”

Daha iyimser olan Reddit kullanıcılarına göre ise, Ripple’nin finans devi SBI Holdings ile yaptığı ortaklık, gelecekte neler olacağına dair ipuçları veriyor. 

Bknz: Haftanın Önemli Ripple Haberleri: XRP’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Ripple DeFi sektörüne giriyor!

Ayrıca geçtiğimiz hafta KoinMedya olarak, Ripple’nin DeFi sektörüne adım atmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Evet, Ripple teknoloji sorumlusu (CTO) David Schwartz, girişimin, kurumsal ortaklarına merkezsiz finans (DeFi) hizmetleri sunmak için araştırmalara başladığını açıkladı.

BlockDown TV ile yaptığı bir ropörtajda Schwartz’a, beş yıl sonra Ripple’a ait bankalar ve finansal kurumlar ağı RippleNet’i nerede gördüğü soruldu.

XRP Ledgerin kurucularından biri olan Schwartz, RippleNet’in, bu alandaki hizmetlerin tamamını tek başına yapan bir ağ ve farklı türlerde ödeme yapmayı amaçlayan kurumlar için de ilk seçenek olacağını ifade etti.

Ayrıca Schwart, Ripple’nin DeFi gibi yeni bir sektörde hizmet sunmaya başlamak için yeterli altyapıya sahip olduğu vurguladı.

Ünlü CCTO, RippleNet aracılığıyla, kredi hizmetleri veya DeFi büyürken, kurumsal ortaklara DeFi hizmetleri sunmak gibi bu yeni alanlarda araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Aslında bu açıklamalar, Ripple’ın DeFi’ye yönelik ilgisinin ilk göstergesi değil. Geçtiğimiz yıl Ripple, DeFi dünyasına girmek için önemli bir adım attı.

Bu minvalde, şirket Eylül ayında ödeme hizmeti sağlayıcılarının, ledger üzerinde merkezsiz finans platformları oluşturmasına yardımcı olmak üzere Logos Network‘ü satın almıştı.

Ripple bu satın alma ile, XRP tabanlı merkezsiz finans (DeFi) ürünlerinin oluşturulmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Ayrıca daha önce de şirketin sır gibi sakladığı “yeni nesil kripto para platformu” oluşturma çalışmaları ile ilgili yeni gelişmeler gündeme geldi.

Şirket, bu yeni platformu, XRP destekli bir sınır ötesi ödeme çözümü olan On-Demand Liquidity’ye entegre etmeyi istiyor. Ancak DeFi çılgınlığı günen güne büyürken; bu platformun, DeFi’yi kapsayıp kapsamayacağı ise hala tam olarak bilinmiyor.

Ripple hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Rus enerji devi Bitcoin madenciliği yapmaya başlıyor

Bitcoin rallisini bilen analiste göre Ripple XRP rallisini başlatacak faktörler!

Coin Ajans

2020 yılında en tehlikeli yatırım listesinde kripto paralar da var

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası