CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Vadeli İşlem Sözleşmeleri Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

kripto para haber coinajans

Vadeli işlem piyasaları geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde oldukça ciddi bir büyüme gösterdi.

CME Group, Bakkt, Binance gibi çeşitli vadeli işlem platformlarının hacmi büyürken bu platformlarda yapılan işlemler artık kripto para fiyatlarını da etkilemeye başladı. Luke Martin tarafından yapılan araştırmaya göre vadeli işlem piyasası, özellikle sözleşme sürelerinin dolduğu günlerde kripto para fiyatlarını etkiliyor.

Vadeli İşlem Etkisi

Vadeli işlem sözleşmelerinin süreleri her ay sonunda doluyor. Sözleşme sürelerinin dolması artık yalnızca vadeli işlem piyasasını etkilemekle kalmıyor, kripto para fiyatlarını da etkiliyor.

Bunun bir örneğini bundan yalnızca birkaç saat önce, CME Group’un sözleşme süreleri dolduğunda gördük. 29 Kasım, ayın son aktif ticaret günü olduğu için CME Group’taki sözleşmelerin süresi de doldu ve Bitcoin fiyatı geçtiğimiz gün birkaç yüz dolar değer kazandı. BTC fiyatındaki bu hareketlilik yalnızca vadeli işlem sözleşmeleriyle açıklanamasa da bu iki şey arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor.

 Piyasadaki Değişim

Kripto para analistlerinden Luke Martin, vadeli işlem piyasasının kripto paralar üstündeki etkisini anlayabilmek için CME Group’un verilerini kullandı ve yeni bir tablo oluşturdu.

Bu tablo CME Group’un sözleşmelerinin süresi dolduğunda kripto para piyasasında yaşanan değişimleri gösteriyor.

Sözleşme sürelerinin dolduğu günlerde BTC fiyatındaki hareketlilikler, Kaynak: Luke Martin’in Twitter hesabı

Bu tablodaki veriler gösteriyor ki sözleşmelerin süresi dolmadan önce Bitcoin’in üstündeki satış baskısı genelde artış gösteriyor. Sözleşme süreleri dolduktan sonra ise Bitcoin fiyatı yukarı yönde hareket ediyor.

Bitcoin fiyatı sözleşme sürelerinin dolacağı hafta ortalama yüzde 2 civarında değer kaybederken sözleşme süreleri dolduktan sonraki hafta ortalama yüzde 2.9 oranında değer kazanıyor.

Bu fiyat değişimlerinde zaman zaman istisnalar yaşandığını da vurgulamak gerekiyor. Mesela 30 Kasım 2018’de sözleşmelerin süresi dolmadan önce yüzde 1.1 oranında değer kaybeden Bitcoin, bir hafta sonra hafta bazında yüzde 18’lik bir düşüş yaşadı.

İlgili Haberler

Monero (XMR), Dash ve Zcash (ZEC) Bittrex duyurusu sonrası sert hareketler gördü. İşte son durumları

Bitcoin için sansasyonel yorum: Bu sene 20 bin dolara yaklaşacak

Ünlü yatırımcı 3 kez kaybettiği parasını nasıl geri kazandı?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası