CoinAjans.com
Cüzdan

Wallet ne demek? Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim?

mining inceleme
fairspin_koinmedya

Bir Bitcoin ve kripto para yatırımcısı piyasaya ilk girdiğinde cevabını aradığı soruların başında wallet ne demek sorusu geliyor. Wallet nedir? Nasıl çalışır? Bitcoin cüzdanı alırken neye dikkat etmeliyim?


Wallet ne demek? Sadece bir hesap cüzdanı mı?

Wallet kelime anlamı cüzdan demek. Kripto para piyasalarında wallet ne demek sorusuna en yalın biçimde Bitcoin ve kripto paraların kaydedildiği (yada saklandığı) fiziksel bir araç, program yada hizmet sağlayıcıyı cevabını verebiliriz. Bitcoin ve kripto paraları bilgisayarda saklanabilen bir dosya olarak düşünebiliriz. Bu dosyaları kaydettiğimiz cüzdanı ise en basit şekliyle bir “flash bellek çubuğuna” benzetebiliriz.

Flash bellek çubuğunda kayıtlı olan ödevlerimizin veya tezimizin bizde kopyası olduğu sürece başkalarının eline geçmesi belki bizi rahatsız etmez. Ama flash bellekte değerli bir şey saklıyorsanız, o zaman flash belleğe şifre koymak istersiniz. Hele birde kayıtlı olan Bitcoin ise artık basit bir flash bellekten daha fazlasına ihtiyacınız var: Kripto para cüzdanına. Nasıl ki flash belleğinizdeki dosyaları buluta yada gmail hesabınıza kaydedebiliyorsunuz. Bitcoin’lerinizi de bulut üzerinde işlem göre sanal kripto para cüzdanlarına yada bir hizmet sağlayıcısının kripto para cüzdanına kaydedebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto para cüzdanınızın flash bellekten farklı olarak şu özellikleri olması lazım:

i- Şifreli olması gerekiyor

ii-Bitcoin ve kripto para gönderimi/saklanması/alınmasına olanak sağlanması gerekiyor.

Lütfen Bkz: Swiss Franck Muller’den Bitcoin soğuk cüzdan özellikli lüks kol saati

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Bazı kripto para cüzdanına sadece Bitcoin yüklenebilirken bazı cüzdanlar, çok sayıda kripto para ile uyumludur. İster fiziksel bir wallet olsun ister sanal, her cüzdan bir software yardımıyla çalışıyor ve her bir cüzdanın açık bir adresi (public key) var. Bu açık adresi posta numarasına (yada IBAN numarasına) benzetebilirsiniz. Sonuçta size Bitcoin göndermek isteyen kişiye bir adres bildirmeniz gerekiyor. Bu adresleriniz ise ilgili kripto paranın blockchain ağına tanımlı.

Eğer bir kripto para cüzdanı sağlayıcısı (Binance Borsası gibi) ile çalışmıyor ve kendinize ait bir cüzdanınız varsa, bu cüzdanınızın private key’lerinizi bilmeniz gerekiyor. Private key’leriniz sayesinde kripto para cüzdanına ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde “ Ölü adamın kripto para paradoksunuyaşarsınız. Şimdiki teknoloji ile private key’ler kırılamıyor.

Özet:

Public Key: Başkalarının bilmesinde sorun yok. Üçüncü şahıslar size kripto para gönderebilmesi için public key’inizi bilmesi gerekiyor.

Private Key: Sizden başka kimse bilmemeli. Siz de kesinlikle unutmamalısınız.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalara devam edeceğiz. Koinmedya’da kalın.

Kol saati şeklinde wallet: Swiss Franck Muller

Dünyaca ünlü Swiss saat üretici Franck Muller’de yeni bir kol saati modeli geliyor. Franck Muller’in üreteceği kol saati modelinin adı “Encrypto“. Model, Bitcoin soğuk cüzdan özelliği taşıyacak. Bu sayede Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’lerini yanlarında taşıyabilecek. Üst düzey gelir grubuna hitap eden Franck Muller’in ürettiği saatler 9,800 dolar ile 50,600 dolar arasında değişiyor. Encrypto’nun soğuk cüzdanı hacklenemez özellikte üretileceği iddia ediliyor. Encrypto, Bitcoin’in yanında Ethereum ve XRP gibi toplamda 5 kripto para için cüzdan hizmeti sunacak. Encrypto, Bitcoin veya geleneksel yöntemlerle satın alınabilecek.

Franck Muller kol saatleri satış mağazaları Türkiye’de de bulunmaktadır. Franck Muller kol saatleri İstanbul’da toplamda 5 mağaza satışa sunulmaktadır. Diğer lüks kol saati üreticisi Vacheron Constantin, yakın zamanda saat üretim teknolojisinde blockchain teknolojisini kullanacağını duyurmuştu.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitwala’dan Bitcoin bankacılık uygulaması

Coin Ajans

Kripto telefon cüzdanları güvenilir mi?

Coin Ajans

Bank of America’dan çoklu kripto cüzdanı geliyor!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası