CoinAjans.com
Kriptopara Haber

XRP Olası Bir Saldırı Halinde Offline Olabilir

kripto para haber coinajans

Ripple CTO’su David Schwartz kısa süre önce XRP kullanıcılarının sorularını yanıtladı. Ağdaki üretim mekanizmalarından ve toplam XRP miktarından bahseden Schwartz ağın güvenliğiyle ilgili de bazı bilgiler paylaştı.

Daha Fazla XRP Üretilebilir mi?

XRP’nin yapısı gereği tıpkı Bitcoin gibi kısıtlı sayıda arzı bulunuyor. Toplamda 100 milyar adet XRP tokenı üreten Ripple bunların büyük bir kısmını kendi havuz hesabında tutuyor.

Sosyal medyadaki acemi bir kripto para takipçisi, XRP’nin arzının gerçekten kısıtlı olup olmadığını merak etti. Bu takipçi, Schwartz’a daha fazla XRP üretmenin mümkün olup olmadığını sordu.

Ripple CTO’su Schwartz’ın bu soruya yanıtı çok açık oldu. Kendisinin yanıtına göre şu anda XRP ağında daha fazla token üretmeyi sağlayacak bir mekanizma bulunmuyor. Ayrıca daha fazla XRP üretilmesine yol açabilecek olası buglara karşı da bazı önlemler alınmış durumda.

Schwartz ayrıca şu anda hiçbir kullanıcının başka bir kullanıcıya ait olan XRP’leri donduramayacağını, ağdaki hiçbir kullanıcının böyle bir yetkiye sahip olmadığını söyledi.

Olası Bir Saldırı Durumu

Ripple’ın şu anda toplam XRP arzının büyük bir kısmını kendi havuz hesabında tuttuğundan bahsettik. Şu anda toplam XRP arzının 49.7 milyarlık kısmı şirketin havuz hesabında tutuluyor. Şirket buna ek olarak 6.4 milyarlık kısmı doğrudan kendi hesabında tutarken 43.8 milyarlık kısmını da piyasaya sürmüş durumda.

XRP Olası Bir Saldırı Halinde Offline Olabilir 2

Kaynak: Ripple

Sosyal medyadaki XRP takipçileri hazır Schwartz’ı yakalamışken kendisine toplam XRP arzıyla ilgili de bazı sorular sordular. Breal adlı bir sosyal medya kullanıcısı, ağdaki onaylayıcıların (validatör) Ripple’ın havuz hesabına saldırmaları halinde ne olacağını sordu.

Schwartz bu soruya da gayet açık bir cevap verdi ve böyle bir saldırının mümkün olmadığını söyledi. Kendisinin paylaştığı bilgilere göre şu anda XRP sunucuları sadece kendileriyle uyumlu olan onaylayıcıları sayıyor. Eğer ağdaki onaylayıcılar birden Ripple’a saldırmaya karar verirlerse sunucular bu onaylayıcıları uyumsuz olarak değerlendirir. Bu, XRP ağının bir süreliğine offline olmasına yol açabilir. Şu anda XRP ağındaki kuralların bu şekilde olduğunu belirten Schwartz, bu kuralları değiştirmek için bir hard fork yapılması gerektiğini söylüyor.

İlgili Haberler

Şok iddia: Binance ve Visa iş birliği başlamadan sona mı erdi?

Coin Ajans

Telegram TON lansman tarihine doğru zorlu yolda ilerliyor

Coin Ajans

Cardano’dan Charles Hoskinson ETH 2.0’ı eleştirdi

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası