CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Yakında Ethereum kıtlığı başlarsa şaşırmayın! TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

Ethereum 2.0 güncellemesinden sonra ETH blokchain’ine yüklü miktarda Ethereum stake edilmesi bekleniyor. Staking, Ethereum kıtlığı başlatabilir.


Staking kaynaklı Ethereum kıtlığı

Stake kelimesinin Türkçe karşılığı pay/hisse anlamına geliyor. Staking kavramını ise bir ekonomik teşekkülün hisselerine sahip olma anlamında düşünebiliriz. Kripto para piyasalarında staking kavramının biraz farklı şekilde kullanıldığını görüyoruz. Kripto para yatırımcısı, pasif duran kripto para varlıklarını bir platforma yatırarak işletiyor ve karşılığında getiri (staking getirisi) elde ediyor. Basit anlatımla staking işlemini geleneksel bankacılık sisteminde vadeli mevduat hesaplarına para yatırma şeklinde görebiliriz ve elde edilen staking getirilerini de faiz getirisi olarak adlandırabiliriz.

Bilindiği üzere Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında Ethereum blockchain’inin işlemesi için sisteme belli miktarda ETH stake yapılacak. Yani Ethereum 2.0’da 1 node’yi (düğüm) yönetmek için sisteme en az 32 ETH stake etmek gerekiyor. Bu işlemi sadece bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırma işlem olarak tanımlarsak staking sürecinin işlevini oldukça daraltmış oluruz. Burada Ethereum sistemine stake yapan yatırımcı, bir nevi Ethereum ağını işleten bir paydaş haline geliyor. 32 ETH’si karşılığında Ethereum blockchain’inde bir operatör (madenci) haline geliyor. Yaptığı bu hizmet karşılığında ise staking gelirleri elde ediyor. Bu nedenle Ethereum 2.0’da elde edilen gelir, faiz getirisinin çok ötesinde.

Son günlerde Ethereum işletim ücretleri Ethreum blockchain’in aşırı yoğun olması nedeniyle oldukça yükseldi. Eğer Ethereum staking sürecini tamamlamış olsaydı staking yapan yatırımcılara bu yüksek işletim ücretleri yüksek staking getirisi olarak dönecekti.

koinmedya_brave

Ethereum (ETH) Teknik AnaliziConsenSys raporuna göre toplam Ethereum’ların %80’i kripto para borsaları harici hesaplarda tutuluyor. Kripto para borsaları dışında tutulan adreslerin %77.7’sinin hesabında ise 32 ETH ve üzeri bakiye bulunuyor. ConsenSys bu hesapların staking’e hazırlandıklarını iddia ediyor. Eğer bu kadar yüksek oranda ETH stake işlemi gerçekleşirse Ethereum ciddi biçimde kıt hale gelecek. Ancak bunun için Ethereum 2.0 güncellemesinin tamamlanmasını beklemek gerekiyor.

Ethereum 2.0’ın testnet uygulamalarından Beacon, Mayıs 2020’den beri işletiliyor. Ethereum 2.0’ın başlatılması 2021’i bulabilir.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ethereum neden düşüyor? Düşüş sürecek mi, yükseliş mi gelecek?

Coin Ajans

Güncel WazirX WRX coin rehberi: WazirX coin yorum – haber ve fiyat tahmini TAKİP ET

Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası