CoinAjans.com
Altcoin

Yeni bir küresel krize doğru giderken altcoin yatırımcıları dikkat!

Yeni bir küresel krize doğru giderken altcoin yatırımcıları dikkat! 1
koinmedya_googlenews

Dünya ekonomileri salgının etkisi ile yeni bir küresel krize doğru sürükleniyor. Bu süreçte riskli yatırım sahipleri ve altcoin yatırımcıları dikkat! En kötü senaryoya hazırlıklı olmak gerekiyor.  


Altcoin yatırımcıları dikkat!

Salgının ardından aylık bazda makro ekonomik veriler yavaş yavaş açıklanmaya başlandı. ABD’de salgın etkisi ile işlerini kaybedenlerin sayısında ciddi artışlar yaşanıyor. Benzer şekilde Almanya gibi ihracat devlerinin ihracat rakamlarında ciddi azalmalar söz konusu. Salgın etkisi ile tüm ülkeler sınırlarını kapatırken dış ticaret verilerinin de bu durumdan etkilenmemesi beklenemezdi.

Sağlıkçılar Korona Salgınının bugünü ile mücadele ederken ekonomistler, Korona Salgını sonrası bekleyen ekonomik kaos için kafa yoruyor. Birçoğunun ortak düşüncesi dünya ekonomilerinin Büyük Buhran’a (1929-1933) denk yeni bir kriz yaşayabileceği. Nobel ödüllü iktisatçı Paul Krugman özellikle ABD istihdam verilerine dikkat çekiyor. Son 2 hafta içerisinde ABD’de 10 milyon insan işsizlik sigortasına başvurdu. Krugman, kıyas olarak Büyük Buhran dönemindeki iş kaybının toplamda 9 milyon olduğunu vurguluyor.

koinmedya_brave

Tüm bu gelişmelerin altcoin piyasalarını etkilemeyeceğini düşünmek aymazlık olur. Hali hazırda birçok altcoin, 2017 dönemindeki zirve değerinin yüzde 90’ını kaybetmiş durumda. Ayrıca 2017 yılında altcoinlerin fiyatlarındaki artışa neden olan makro ekonomik ve sosyolojik faktörlerin günümüzdeki faktörlerden oldukça farklı olduğunu belirtmekte yarar var.

Lütfen Bkz: Yeni bir küresel krizde giderken Bitcoin kendini ispatlamalı

2017’deki Bitcoin ve kripto para çılgınlığı döneminde FOMO (bir şeyleri kaçırırım korkusu) ile fiyatlarda ciddi artışlar yaşandı. O zamanlar herhangi bir ekonomik kriz de yoktu. Ayrıca piyasadaki risk düzeyi, şimdiye kıyasla oldukça düşüktü. Şimdiki ekonomik şartları dikkate alınca benzer bir dalganın yaşanması oldukça güç gözüküyor.

Bu süreçte kendini henüz ispatlayamamış altcoinlere yatırımda bulunurken iki kez düşünmekte yarar var. CoinMarketCap’te listelenen binlerce altcoin var ve bunların sadece ilk 100’ü 30 milyon doların üstünde piyasa büyüklüğüne sahip. Bazı yatırımcılar sadece top 100’ü hatta top 50’yi dikkate alarak portföy oluşturuyor.

Lütfen Bkz: İlginç zamanlar: SandP 500 Bitcoin’den daha dalgalı seyrediyor

Riskli yatırım seçenekleri için uzman yatırım danışmanlarının iki tavsiye öne çıkıyor:

  • Kaybetmeyi göze alabileceğin kadar para ayırın
  • Birikimlerinizin ancak %2 ila %5’i arasındaki oranı dijital varlıklara (Bitcoin ve altcoinler) ayırın.

Kaynak

İlgili Haberler

Ripple CEO’su: 3000 kripto para çok fazla

Coin Ajans

Dev Bitcoin Balinası Konuştu! İşte Balinaların Kâr Toplama Stratejileri

Coin Ajans

Sıcak Gelişme: Popüler Borsa Ripple’ı Delist Etti! İşte Nedeni ve XRP’ye Etkileri

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası