CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Yes Bank’in Kurucusu Para Aklamakla Suçlanıyor

kripto para haber coinajans

Hindistan’ın en büyük dördüncü özel bankası olarak gösterilen Yes Bank birkaç aydır ciddi sermaye sorunları yaşıyordu. Yes Bank, verdiği bu krediler yüzünden bazı yasal koşulları yerine getiremez oldu..

Hindistan Merkez Bankası bunun üstüne Yes Bank’i kurtarabilmek ve olası bir krizin önüne geçebilmek için bankanın yönetimine el koydu. Merkez Bankası yönetime el koyduktan sonra banka müşterilerine 50 bin rupilik (4100 lira civarı) para çekme limiti getirdi.

Yes Bank’in geleceği tam olarak nasıl şekillenecek henüz bilemiyoruz. Hindistan Merkez Bankası şu an için banka müşterilerinin hesaplarının güvende olduğunu ve bankayı kurtarma çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtiyor. Ancak bu süreç içerisinde Yes Bank’in kurucusuyla ilgili de önemli bir gelişme yaşandı.

Gözaltına Alındı

Reuters’ın haberine göre bankanın kurucusu olan Rana Kapoor, ülkedeki Muhafaza Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı. Saatlerce sorgulanan Kapoor’un Delhi ve Mumbai’deki evleri arandı.

Yes Bank’in Kurucusu Para Aklamakla Suçlanıyor 2

Kapoor, Muhafaza Müdürlüğü binasına girerken (Kaynak: Reuters)

Muhafaza Müdürlüğü’nden Sunil Gonsalves’in yaptığı açıklamalara göre Kapoor’un yüklü miktarda para akladığından şüpheleniliyor. Ortada henüz kanıtlanmış bir şey olmasa da mahkeme Kapoor’un 11 Mart’a kadar gözaltında kalmasına karar verdi.

Livemint’in haberine göre Kapoor’un kızı Roshini Kapoor, Rana Kapoor gözaltına alındıktan sonra İngiltere’ye kaçmaya çalıştı ancak Mumbai’deki havalimanında yetkililer tarafından durduruldu.

Yes Bank’in geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde birçok işletmeye kaldıramayacağı miktarlarda kredi verdiğinden bahsettik. India Times’ın haberine göre bankanın uyuştucu ticaretiyle bağlantılı olduğu düşünülen bazı şirketlere kredi vermiş olması da mümkün. Kapoor’un para aklamış olabileceğinden de tam olarak bu yüzden şüpheleniliyor.

Kapoor’a yöneltilen suçlalamaların ne kadar doğru olduğunu henüz bilemiyoruz. Ancak Reuters’ın aktardığı verilere göre kendisinin yüz milyonlarca dolar değerinde para aklamış olmasından şüpheleniliyor.

İlgili Haberler

Mastercard, kripto para patentlerine güveniyor: “Büyük avantaj sağlayacak”

Analiz: Stellar (XLM) Ocak ayının yıldızı olabilir mi?

Ripple Davasında Yeni Gelişme!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası