CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Yorum: 2010’ların insanlığa armağan ettiği en büyük değer Bitcoin’dir

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

2010’lu yıllardan günümüze insanlığa armağan olan en büyük değer Bitcoin’dir. Bu yazımızda sizlere bu değerin hangi aşama ve değerlendirmelerden geçerek oluştuğunu anlatmaya çalışacağız.


En büyük değer Bitcoin’dir

Devir girişim, yatırım, sermaye ve etkileşim devri. Çağımızın internet altyapısından güvenliğe, mikro işlemcilerden uzay sektörüne kadar bir çok alanda Silikon Vadisinin izleri var. Girişimci ruha sahip parlak zekalar ile yatırım finansman olanaklarının kesişim kümesi diyebileceğimiz bu bölge Dünyamızın en büyük teknoloji labaratuarı konumunda.

Silikon vadisinde başarılı girişimleri tanımlamak için kullanılan bir tabir vardır: Unicorn. Unicorn mitolojideki tek boynuzlu atı simgeler. Ancak Silikon Vadisindeki anlamı daha farklı. Sıfırdan kurulup 1 milyar dolar büyüklüğe erişen firmalar Unicorn olarak tanımlanır.

Silikon Vadisi ve küresel teknoloji bağlamında bu terimi araştıracak olsaydınız,karşınıza çıkacak “olağan şüpheliler” şunlar olacaktı: Uber, Airbnb, Robinhood vb… Bu girişimler Unicorn olmayı hak ediyor ancak hepsinden daha büyük bir girişim var: Bitcoin.

Muhtemelen Şimdiye Kadar En Büyük Değer Bitcoin

Earn, Teleport, CoinCenter ve diğer bazı girişimlerin kurucusu ve Coinbase’in eski baş teknoloji yöneticisi Balaji Srinivasan ilginç bir açıklama yaptı. Srinivasan’a göre 2010’lu yıllara damgasını vuran en büyük değer (unicorn) Snapchat, Uber yada Airbnb değil Bitcoin’dir.

Srinivasan, Bitcoin’in 2010’ların en büyük değer (ve tartışmasız en iyi) tek boynuzlu atı olduğunu söylerken şaka yapmıyor. Google, Uber’in 50 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca, Airbnb’nin 35 milyar dolara yakın bir değere sahip olduğunu ve bunların ikisinin de toplamda Bitcoin’in 130 milyar dolarlık piyasa büyüklüğüne ancak denk geldiğini görebiliyoruz.

Ayrıca, BTC piyasaya sunulduğundan beri oldukça iyi bir performans sergiledi. Bitcoin Standardı,” kitabının yazarı iktisat profesörü Saifedean Ammous, yapılan ilk Bitcoin işleminin toplamda 5,02 dolar karşılığında 5.050 BTC alımı olduğunu ifade etti. Bugün aynı miktar BTC 42 milyon dolar değerinde. Profesörün belirttiği gibi, ilk satışından bu yana Bitcoin’in şimdiye kadar %838,078,685 oranında değerini arttırdığını gösteriyor.

Güçlü Temeller

Ağın temel verileri de gayet etkileyici. Örneğin, Bitcoin blokchaini, her yıl PayPal’ın yaptığı değer transferinden fazlasına imza atıyor. EBay‘in yan iştiraki olan PayPal uluslararası bir ödeme servis sağlayıcısı olarak hizmet veriyor. Malesef ülkemizdeki hizmetlerini durduran PayPal’ın toplam büyüklüğü 123 milyar dolar. Ayrıca Bitcoin hızlı, küresel, sansüre dayanıklı, nispeten ucuz, merkezi olmayan ve kesintisiz işlemler sunma özelliklerine sahip olması, varlığın tarihi boyunca bozulmadan aynı kaldığını gösteriyor.

Birçoğu kripto para biriminin temellerinin gelecekte de güçlü olacağına inanıyor. Örneğin Blockchain Capital’den Spencer Bogart kısa bir süre önce, Coinbase ve Kraken gibi kripto para firmaları, geçtiğimiz yıl sektörde olumlu ve uzun vadeli bir eğilime dönüşmesi gereken bir büyüme kaydettiğini belirtiyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın.

Kaynak

İlgili Haberler

Hangi Borsada Kaç Bitcoin Var?

Coin Ajans

Bitcoin Borsasının Çöküşünden Kurucusunun Organize Ettiği Dolandırıcılık Çıktı

7 Mart Ripple analizi: XRP için güzel günler geride mi kaldı?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası